Zveme vás na přednášku na téma Jak mluvit (nejen) s dětmi o smrti a umírání s terapeuty Eliškou Syrovátkovou a Milanem Pešákem.
Přednáška se bude konat ve dvou termínech v naší herně KRC, takže si můžete vybrat, který vám více vyhovuje.

– večerní v pondělí 25.10. od 18:30 do 21:00 hod
-dopolední v úterý 26.10. od 10:00 do 13:30 hod (v při dopoledním termínu je možnost hlídání dětí u nás v herně)

Cena je díky projektu Vše pro rodinu snížena ze 400,- Kč na 50,- Kč
Přihlášky posílejte na prihlasky@krcbarrandov.cz

Když nám dítě klade otázky týkající se smrti, může nás to polekat a děsit. A to bez ohledu na to, zda se dítě ptá, protože je samo v roli pozůstalého nebo se jen o dané téma zajímá v rámci přirozené zvídavosti. Vždyť i děti se se smrtí setkávají, a to nejen při úmrtí v rodině, ale také při úmrtí domácího mazlíčka nebo třeba na ulici, když najdou mrtvého ptáčka.
Otázky dětí ohledně smrti nám nabízejí hluboký vhled do jejich porozumění světu a u pozůstalých dětí také do jejich zármutku. Poukazují na jejich obavy a strachy. Budeme-li trpělivě a otevřeně naslouchat, vyjeví nám děti své myšlenky a pocity, kterým tak budou moci dát bezpečný průchod. A my jim pomůžeme tomu všemu rozumět – nejlépe tak, jak to odpovídá jejich věku.
Lehce se to řekne, těžší je v dané chvíli adekvátně reagovat. Abyste na takovou situaci byli lépe připraveni, zkusíme společně nalézat vhodné způsoby i porozumění takové situaci na workshopu, který jsme pro Vás připravilive spolupráci s terapeuty Eliškou Syrovátkovou a Milanem Pešákem.

Ostatně nejen tváří v tvář dítěti, ale někdy i my dospělí sami mezi sebou nevíme… nevíme, kam s očima… nevíme, jak pozdravit… říci „Dobrý den“ matce, která právě ztratila své dítě, nebo čerstvému vdovci, když víme, že její/jeho dnešní den není dobrý, a tušíme, že ani mnoho dalších dnů dobrých nebude, nám připadá v tu chvíli absurdní a nepatřičné… váháme… a…
…a přecházíme na protější chodník…Umírání, úmrtí, vražda, sebevražda, spontánní potrat, interrupce či úmrtí dítěte jsou těžké životní události a také těžká témata k rozhovoru. Součástí workshopu bude také hledání a nalézání možností, jak mluvit s dospělými lidmi zasaženými ztrátou.
Všichni jsme se již sami setkali se ztrátou. Všichni jsme také byli dětmi. Někteří z nás mají děti. Někteří z nás mají dokonce vnoučata. Někteří z nás se starají nebo starali o vážně nemocného nebo umírajícího blízkého. Někteří z nás pracují s dětmi. Někteří z nás pracují s pozůstalými či umírajícími. Součástí workshopu bude také prostor pro sdílení životních zkušeností, protože právě autentické zkušenosti přinášejí porozumění i odpovědi na otázku, jak být nablízku člověku zasaženému ztrátou.